Pretraga tekstova
Prosječna europska standardna otkupna cijena mlijeka u svibnju iznosila je 40,14 eura na 100 kilograma, što predstavlja povećanje od 38 centi ili 0,9 posto u odnosu na travanj
Nakon gotovo godinu dana kontinuiranog pada, europske otkupne cijene sirovog mlijeka u svibnju su zabilježile prvi znak oporavka. Iako je rast skroman, riječ je o pozitivnom pomaku za proizvođače, objavio je Nieuweoogst.
Kako navode, prosječna europska standardna otkupna cijena u svibnju iznosila je 40,14 eura na 100 kilograma, što predstavlja povećanje od 38 centi ili 0,9 posto u odnosu na travanj. Međutim, unatoč mjesečnom rastu, i dalje je više od 20 posto niža nego u svibnju prošle godine.
Podaci proizlaze iz usporedbe cijena koju provode Zuivel NL, službena organizacija nizozemskog mliječnog sektora koja okuplja primarne proizvođače i industriju te European Dairy Farmers (EDF), međunarodna, nevladina udruga koja okuplja proizvođače mlijeka diljem Europe.
Ističu da su gotovo sve mljekarske kompanije tijekom svibnja zadržale otkupne cijene na istoj razini ili su ih blago povećale. Najizraženiji rast zabilježen je u Danskoj i Njemačkoj.
Najveće povećanje ostvario je danski Arla Foods, koji je otkupnu cijenu povećao za 1,99 eura, na 40 eura za 100 kilograma mlijeka. Razlog povećanja bile su više tržišne cijene mliječne masti i proteina.
U Njemačkoj je Hochwald povećao otkupnu cijenu za 1,50 eura, na 36,96 eura, dok je DMK cijenu podigao za 1,03 eura, na 41,54 eura za 100 kilograma. Rast je zabilježio i belgijski Laiterie des Ardennes (LDA), koji je proizvođačima isplatio 75 centi više nego mjesec ranije.
Kod nizozemske zadruge Royal FrieslandCampina povećanje je bilo umjerenije. Zajamčena otkupna cijena porasla je za 24 centa, na 40,52 eura za 100 kilograma, čime je ostala nešto iznad europskog prosjeka.
Evo što se događa s cijenama mlijeka i mliječnim proizvodima u Hrvatskoj
Oporavak nije bio prisutan u svim zemljama EU. U Francuskoj je Savencia smanjila cijenu za 23 centa, na 42,08 eura za 100 kilograma, dok su Lactalis i Sodiaal zadržali postojeće. Danone je cijenu povećao tek neznatno, za 45 centi.
Pad je zabilježio i poljski Mlekpol, gdje je otkupna cijena smanjena za 74 centa, na 40,56 eura za 100 kilograma. U Španjolskoj je Capsa Food ostao gotovo nepromijenjen, uz simbolično smanjenje od svega četiri centa.
Među kompanijama koje u svibnju nisu mijenjale otkupne cijene nalaze se i finski Valio, koji je nakon značajne korekcije u travnju zadržao cijenu na 46,02 eura za 100 kilograma, te irska zadruga Tirlán. Izvan Europe, američka cijena mlijeka klase III također je ostala gotovo nepromijenjena.
Blagi rast otkupnih cijena dolazi u trenutku kada svjetska proizvodnja mlijeka nastavlja rasti.
Povećanje proizvodnje zabilježeno je i u Europskoj uniji, Novom Zelandu, Australiji te Sjedinjenim Američkim Državama, što dodatno povećava ponudu na svjetskom tržištu.
Razlika između otkupne i spot cijene: Zašto uvozno mlijeko na polici košta manje od sirovog?
Istodobno, cijene mliječnih proizvoda padaju. Cijene maslaca od ožujka su znatno pale zbog visokih zaliha i opreznije potražnje, dok je nakon ranijeg rasta oslabila i cijena obranog mlijeka u prahu zbog smanjene izvozne potražnje.
Takvi tržišni uvjeti, zaključuju, za sada ograničavaju mogućnost snažnijeg oporavka otkupnih cijena mlijeka, unatoč prvim pozitivnim pomacima zabilježenima tijekom svibnja.
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu p... Više [+]
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu pored kuće, na daljinu bi me strefio i drugi infark koliko je vruče i sparno. Malo ubacio jednu slikicu, inače kako cjepam jednu parcelu u dvije kulture ali kulture moraju obvezno biti dobri dusjedi. Sada po ovoj vručini nedem 2km dalje slikat polja to ćemo nekada kasnije kada zahčadi.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Majo nije bilo smrdljivih martina sve dok suncokret nije došao na veličinu oko 1m, a tada samodtalno bez prisile pristizali. Tako bilo i prošle Više [+] godine. Ali ovaj puta nešto brat povješao po vrtu, neznam što ja sam sa leđnom prskalico mjestično prošao sa fungicidom + koktel bio stimulator pa nestali. E sada koji im miris zasmetao nemam pojma.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Nisam znala da suncokret mami smrdljive martine. KOd mene u bašči se samozasijava više od 10 godina, haha. Ali neka, ima za sve - i za nas i za Više [+] martine, a društva suncokreta se nikad ne bih odrekla. Obožavam ga.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Maja Celin Prvo u katone za jaja nasipaš zemlju, ako ti se igra tada sa pincetom zrno po zrno u udubinu za jaje, ali to je malo zeznuto, rasipaš Više [+] sjeme i na sjeme staviš tanki sloj zemlje. Moraš svaki dan ili svaki drugi dan polagano zaljevati. Možeš jedno vrijeme i na balkonu to raditi nemora odmah na vrt. Kada nikne ako si rasijala tada višak razrijediš ( počupaš ) i staviš na vrt, karton do kartona. E tada je malo muka, ako je suša tada treba svaki dan zlijevati laganini da dno kartona bude mekano da korijen mrkve može probiti karton. Korijen mrkve će probiti samo onaj dio udubine za jaje a gornji dio kartona će ostati netsknut i dalje držati vlagu i štititi od korova. Može se i sada u ovo vrijeme tako posijati pa ćeš imati mrkve do zime ako ne padne snijeg. Može i peršin itd.. bit je nema motike a karton zadrži vlagu. 2024 to isprobali 30.7 i mrkve bilo do prolječa na vrtu. Ja sam sada malo zeznuo vrt jer sam stavio pored njega suncokret koji mami smrdljive martine, dobro da me nisu žena i brat objesili za 🙊🙊🙊😂.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...? Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...?